O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

Często mamy mgliste pojęcie o treści, którą chcemy odnaleźć

Przeczuwamy, że interesująca nas treść istnieje w przeszukiwanym zbiorze. Nie mamy jednak pewności w jakiej formie została ona sformułowana a nawet my sami nie wiemy jak ją właściwie sformułować. Zupełnie jak w hipermarkecie – jak zobaczę produkt, to będę wiedział czy go potrzebuję i czy go kupię!

Istnieje wiele sposobów sugerujących użytkownikom, jakie można wykonać dalsze kroki w celu odnalezienia poszukiwanej treści. Należą do nich:

 • Poprawa pisowni, jeżeli nastąpił prosty błąd  - literówka.
 • Sugestie zapytań, podpowiedzi na bazie najczęściej zadawanych pytań lub na podstawie częstotliwości występowania w indeksie.
 • Wykorzystanie sieci semantycznej w celu zawężenia lub poszerzenia znaczenia swojego oryginalnego zapytania. Na przykład: pytam o drzewo, a system sugeruje zawężenie na określony gatunek np. sosna, dąb, świerk.
 • Sugerowanie pewnych treści z przyczyn komercyjnych – bo ktoś nam za to zapłacił. Na przykład: pytam o drzewo, a system sugeruje informacje o tartakach w okolicy.
 • Sugerowanie pewnych treści na podstawie rekomendacji innych użytkowników, historii zapytań danego użytkownika, profilu użytkownika itp. Na przykład pytam się o drzewo i wcześniej zadałem wiele zapytań na temat kominków – system sugeruje zapytanie precyzyjniejsze na temat drewna kominkowego.
 • Wizualizacja obiektów automatycznie wykrytych w treści w formie różnorodnych wykresów - kołowe, słupki, tabelki ... Na przykład wykres kołowy z informacjami o znanych politykach, o których najwięcej się pisze byłby niezły.
 • Prezentacja wyników w kontekście geograficznym - na mapie. Na przykład wynik wyszukiwania nieruchomości prezentowane na mapie z możliwością dynamicznej interakcji i zawężania zapytania wskazując interesujące obszary bezpośrednio na mapie.
 • I co się komu zamarzy ... wykorzystanie ontologii, sieci neuronowych, algorytmów uczących się, panelów dotykowych, wizualizacji 3D - wszystko w celu ulepszenia interakcji z użytkownikiem.

Generalnie, wykorzystanie konkretnego sposoby naprowadzania użytkowników na treść  zależy od konkretnego zastosowania - jak zawsze.

wtorek, 08 grudnia 2009, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
  Paweł Wróblewski

  Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

  Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7