O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

Każdy zadaje zapytanie inaczej

Przy formułowaniu zapytania używamy różnych słów kluczowych, inaczej formułujemy swoje oczekiwania. Dlatego każdy dostaje różną listę wyników, adekwatnych lub wręcz przeciwnie. Jak zatem sprawdzić skuteczność wyszukiwania? Czy w ogólne istnieją jakieś obiektywne miary?

Znowu odwołać się muszę do nierealnego scenariusza idealnego. Otóż chciałoby się, żeby odczytać intencję zadającego pytanie i zwrócić mu informację, których potrzebuje. Żeby zmierzyć się z tym problemem pod kątem technologii, zrobię przeskok od strony użytkownika do systemu wyszukiwania.

Współczesne technologie wyszukiwania z bardzo generalnego poziomu wyglądają podobnie i składają się z trzech głównych części:

a) Gromadzenie i przetwarzanie różnorodnych danych i zapisanie ich w indeksie systemu. Zadanie bardzo ambitne: pobrać dane z różnorodnych źródeł -> oczyścić, poprawić ich jakość, przetworzyć wstępnie -> zapisać w strukturach umożliwiających natychmiastowy dostęp. Obecnie są dostępne technologie, które radzą sobie z tym zadaniem lepiej lub gorzej. Oczywiście te lepsze są znacznie droższe ...

b) Pobieranie i przetwarzanie zapytania klienta, w celu jego ulepszenia, standaryzacji, zabezpieczenia itp. Na tym etapie w grę może wchodzić analiza lingwistyczna zapytania, odnalezienie w nim najistotniejszych elementów, automatyczne lub półautomatyczne zawężenie lub poszerzenie kryteriów itp.

c) Część kluczowa, czyli dopasowywanie zapytania do indeksu systemu i zwracanie wyników. Mając dobrze zrealizowane powyższe punkty, akurat to zadanie może być w dużej mierze automatyzowane, jednak dla wymagających i tu jest pole do popisu i poprawy np. sposobu rankingowania listy wyników, sposobu jej agregacji i prezentacji graficznej - wizualizacji.

Wszystkie te elementy mają wpływ na jakość wyszukiwania i sterowanie każdym z nich zbliża nas lub oddala od naszego celu – dokładne i kompletne odnajdywanie treści. Całość jest wielowymiarowa i nawigowanie w gąszczu parametrów i ustawień wymaga dużego doświadczenia - to jest właśnie sztuka przez duże SZ.

A tak na marginesie, porada praktyczna: analizowanie zapytań użytkowników, które zwróciły zero wyników wiele mówi o jakości naszego serwisu wyszukiwania. Przekonajcie się sami! Na razie!

wtorek, 08 grudnia 2009, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7