O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

Nikt nie da rady przejrzeć setek, tysięcy wyników wyszukiwania

Jeżeli zbiór, który przeszukujemy jest naprawdę bardzo obszerny, to bardzo często przy ogólnym zapytaniu dostajemy tysiące dokumentów. Po co mi taka ich ilość? Jak znaleźć to, co rzeczywiście mnie interesuje?

Moim zdaniem przy dużym zbiorze wynikowym należałoby zastosować techniki oceny treści zgromadzonej w wynikach wyszukiwania tak, żeby użytkownik mógł zobaczyć co tkwi w środku i odpowiednio zareagować odfiltrowując te informacje, które są dla niego zbyteczne.

Bardzo pomocne są tutaj wszelkiego rodzaju wizualizacje, jak diagramy i wykresy, mapy, tzw. tagclouds i inne sposoby ułatwiające interakcje z użytkownikiem. Dzięki tego typu mechanizmom wcale nie trzeba analizować treści każdego z wyników, wystarczy, że skorzystamy z dynamicznej nawigacji!

Jest to naturalny trend. Każdy woli zamiast zapisywania skomplikowanych zapytań zadać bardzo ogólne pytanie i stopniowo zawężać wyniki, bazując na tym co system zwrócił, bo jest to po prostu szybciej. W urządzeniach mobilnych, gdzie wprowadzanie danych jest jeszcze nieco uciążliwe ma to ogromne znacznie.

Przykład? Spójrzcie na Google. Jest tam już nawigacja, ukryta co prawda jeszcze w pasku "Sieć" nad listą wyników. Rozwiń opcje a zobaczysz całkiem już użyteczną nawigację. To jeszcze nie wszystko. Ta nawigacja oparta jest na podstawowych metadanych jak: rodzaj źródła danych, czas publikacji, najczęściej występujące zwroty. Natomiast można pójść dalej i pokusić o nawigację opartą na wykrywaniu pojęć w treści, jak osoby, daty, miejsca, nazwy firm, marki win itp.

Natomiast bing.com ma taki sprytny przycisk przy aktywnym wyniku umożliwiający dostęp do bardziej obszernej informacji o znalezionej witrynie. Też fajne.

Zatem szukaj śmiało i nawiguj sprytnie!

wtorek, 08 grudnia 2009, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7