O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

SEM, SEO, Search Engine, Enterprise Search - o co tu chodzi?

Coraz częsciej spotykam się z pytaniem o co chodzi w tym Enterprise Search? Z drugiej strony dla coraz większego grona ludzi hasło Search Engine nierozłącznie kojarzy się z SEO i SEM. Jak to się ma wszystko do siebie? Spieszę wyjaśnić.

Dobrze chyba zacząć akademicko, czyli od definicji. I jak to w moim blogu bywa definicje te będą nieco zmienione, bo uważam, że takie są lepsze. ;-) Zatem Enterprise Search to generalnie udostępnianie w przedsiębiorstwie różnorodnych zasobów informacyjnych (szeroko pojętej treści) do indeksowania, wyszukiwania i udostępniania autoryzowanym użytkownikom. Trudno się z tym nie zgodzić, ale moim zdaniem kilka dodatkowych aspektów należałoby dodać, żeby technologia była rzeczywiście Enterprise Search:

  • Skalowalność - udostępnianie treści na masową skalę dla użytkowników wymaga skalowalności przynajmniej w dwóch wymiarach: ilość zaindeksowanych danych, ilość użytkowników jednocześnie zadających zapytanie. Dobrze jeszcze by było zapewnić skalowalność jeżeli chodzi o tzw. index latency, czyli szybkość i skalę aktualizacji (synchronizacji) indeksu wyszukiwania z oryginalnym repozytorium danych.
  • Bezpieczeństwo - w przedsiębiorstwach bardzo ważne jest zabezpieczenie się przed nieautoryzowanym dostępem i wyciekiem informacji na zewnątrz. Z reguły stosuje się standardowe metody zabezpieczeń stosowane w przedsiębiorstwie do ochrony zasobów podlegających przeszukiwaniu. Technologia musie je wspierać.
  • Rozproszenie - technologia musi radzić sobie z tym, że użytkownik i dane zlokalizowane są w fizycznie różnych lokalizacjach. Narzędzia administracyjne systemu powinny sprawnie zarządzać całą infrastrukturą Enterprise Search, najlepiej z jednego miejsca (aplikacji).

Oczywiście jądrem każdej technologii klasy Enterprise Search jest jakiś silnik wyszukiwania, czyli system informatyczny, którego zadaniem jest indeksowanie danych i udostępnianie wyszukiwania pełnotekstowego. Tak się składa, że termin silnik wyszukiwania (ang. search engine) dla większości ludzi kojarzy się z Internetem i popularnymi wyszukiwarkami, jak Google, Bing, Yahoo! i innymi. Jest to wbrew pozorom całkiem trafne skojarzenie, bo technologia rzeczywiście jest dosyć podobna, a czasem niemal identyczna. Jednak do pojęcia silnika wyszukiwania przykleiły się coraz bardziej popularne terminy SEM i SEO.

Search Engine Marketing to w największym skrócie wykorzystywanie dostępnych dla wszystkich wyszukiwarek internetowych w celu promocji witryny/produktu/usług/czegokolwiek. W moim odczuciu jest to pojęcie szersze, które zawiera w sobie bardziej techniczne sformułowanie Search Engine Optimization. SEO odnosi się bezpośrednio do technik poprawy widoczności strony poprzez podnoszenie jej w wynikach wyszukiwania przeglądarek dla pewnej grupy zapytań.

SEM, SEO jest tematem samym w sobie dosyć obszernym, ale w moim odczuciu jednak na pewnych peryferiach Enterprise Search. Owszem, znajomość mechanizmów rankingowania silników wyszukiwania jest kluczowa dla skuteczności SEO, ale rola tych pojęć jest zupełnie inna. Otóż, Enterprise Search odnosi się do elastycznego udostępniania różnorodnej (dowolnej) treści użytkownikom w Internecie i przedsiębiorstwach. Natomiast SEM, SEO to stricte marketing i technika, która za tym stoi. Cześć wspólna? To silnik wyszukiwania, wykorzystywany na 1001 różnych sposobów.

czwartek, 17 grudnia 2009, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/12/17 15:36:13
Witam, zapraszam na mojego bloga Maximum Technologii i polecam mój Mini Program Partnerski.
-
2013/01/17 17:53:47
pomocny, tematyczny blog
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7