O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

Siedmioróg - jest pozytywny przykład

W poprzedniej notce trochę pojechałem po Merlinie, ale jest też pozytywny przykład wyszukiwania w e-commerce i to też w branży księgarsko-wydawniczej. Siedmiorog.pl niedawno wdrożył wyszukiwarkę FACT-Finder.

 

Wczoraj w Bankier.pl pojawiła się notka na temat nowej wyszukiwarki w dość niszowej księgarni Siedmioróg, specjalizującej w wydawnictwach dla dzieci. Sam mam kilka ich książek w domu. Tytuł bardzo szumny: Siedmioróg.pl aspiruje do miana polskiego Amazon.com, ale co za tym się kryje?

Odporność na proste błędy

Zróbmy prosty test. Wpisałem zapytanie „Krolewna snieszka”. Świadomie popełniłem w miarę oczywisty błąd. Jednak nie zmyliło to systemu podpowiedzi, który podaje sugestie po pierwsze zgodne z moją intencją, a po drugie z dokładną ilością dostępnych artykułów. Ale nawet nie wybierając żadnej z sugerowanych pozycji system zwraca całkiem konkretny zestaw wyników.

Jest to zasługa technologii FACT-Finder, która stara się dopasowywać słowa kluczowe z artykułów do zapytania z pewnym marginesem błędu na podstawie przeliczania odległości słownikowej. Jest to bardzo przydatne, ponieważ użytkownicy często nie przykładają się do poprawnego i dokładnego wpisywania zapytania, a strata chociażby pojedynczej okazji do zaprezentowania trafnej oferty jest bardzo istotna w handlu elektronicznym.

Siedmioróg - sugestie

Przeglądanie oferty

Oprócz klasycznej prezentacji wyników wyszukiwania ofert w formie listy uwagę przyciąga bardzo bogaty zestaw nawigatorów umieszczonych po lewej stronie ekranu. Do tej kolekcji zalicza się: Dział, Kategoria, Seria, Autor, Format, Wydawnictwo, Cena. I tutaj też trzeba zwrócić uwagę, że dla każdej pozycji nawigatory wyświetlają dokładną liczbę towarów z nią związanych. Jest to nieoceniona pomoc w przeglądaniu oferty.

Należy podkreślić, to co nie dla wszystkich jest oczywiste (choć powinno), że wyszukiwanie połączone z nawigacją działa błyskawicznie – bez zauważalnej zwłoki.

Sortowanie

Innym pozytywnym aspektem jest też możliwość sortowania wyników po zaskakująco dużej liczbie możliwości. Kryteria jak trafność, cena, czy tytuł są pewnym standardem, ale największa przecena albo największa ilość punktów skarbonki (program lojalnościowy) to już zasługuje na uznanie. Dlaczego? Ponieważ jest to (niestety) rzadkie wykorzystanie wyszukiwania do promocji artykułów, bo rożnego rodzaju akcje promocyjne, systemy zwiększające lojalność itp. nie mogą żyć w oderwaniu od wyszukiwania, które to jest podstawowym narzędziem prezentowania oferty klientom.

Siedmioróg - wyniki

Podsumowanie

Czyli jednak można zrobić coś fajnego w aspekcie wyszukiwania w e-commerce, nawet nie będąc gigantem - i nie piszę tego tylko z powodu mojej sympatii dla właścicieli IPMS. A czy Siedmioróg będzie polskim Amazonem? No cóż, zobaczymy…

piątek, 28 stycznia 2011, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7