O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

HP wkracza do gry

Sierpień przyniósł nam bardzo ciekawe informacje za sprawą znanego producenta sprzętu komputerowego HP. Tak, specjalnie piszę, że jest to producent sprzętu, bo w świadomości wielu ludzi tak HP się przedstawia. Tymczasem … Tymczasem HP śmiało wkracza w sektor oprogramowania i na dzień dobry kupuje największego dostawcę systemów do wyszukiwania informacji – brytyjskie Autonomy za bagatela przeszło 11 miliardów dolarów!

HP & Autonomy

Ciekawa sytuacja

Na temat Autonomy pisałem już kilkakrotnie, najwięcej tutaj. Jest (albo raczej była) to zdecydowanie największa firma, która wyrosła oryginalnie od pomysłu na wyszukiwanie informacji – rok 1996. Od tej pory poprzez różne zakupy firma próbowała bronić się przed przejęciem poprzez kolejne akwizycje mniejszych firm. I tak dorobiła się przez te kilkanaście lat przeszło 25 000 klientów i całej gamy produktów do zarządzania informacją i treścią.

Tymczasem HP ogłosiło właśnie nową strategię firmy. Otóż rezygnują oni całkowicie z segmentu komputerów osobistych i akcesoriów do nich. Interesujące nieprawdaż? Ponoć zrazili się niepowodzeniem w swojej wersji iPada -  HP TouchPad, a takie i podobne urządzenia miały być przyszłością tej firmy. Teraz HP będzie liderem oprogramowania i potrzebowali jakiegoś smacznego kąska, żeby śmielej wejść w innowacyjne technologie softwarowe. Kąsek ten był bardzo drogi, co moim zdaniem świadczy o desperacji HP. Po wydaniu takiej kwoty nie ma już odwrotu.

Panorama po przejęciu

Cała ta akwizycja wpisuje się w trend przejmowania rozwiązań wyszukiwawczych przez większe formy i światowych gigantów. I tak IBM kupił kiedyś iPhrase (potem go i tak wyrzucił, o czym pisałem tutaj), Microsoft kupił FASTa (i przemienił go na wyszukiwarkę dla SharePoint, o czym pisałem tutaj), Dassault Systemes kupił Exalead (ten się jeszcze trzyma) i teraz HP kupuje Autonomy. Pozostaje jednak jeszcze kilku oryginalnych producentów systemów wyszukiwania z Endeca na czele (– może Oracle się skusi?).

Szansą po przejęciu HP przez Autonomy ma jednak być rozpowszechnienie ich technologii. Jednak moim zdaniem wcale się na to nie zapowiada. Przyczyn jest kilka. Pierwsze deklaracje po ogłoszeniu szczegółów dotyczących przejęcia mówią o pozostawieniu na czele Autonomy tych samych ludzi z Mike Lynch’em na czele. Nie wiadomo, czy tak faktycznie będzie w dłuższej perspektywie czasowej, ale to może oznaczać pozostawienie cen horrendalnych cen licencji Autonomy na starym poziomie. Brak przecieków na temat dramatycznej zmiany w warstwie technologicznej. Przypomnijmy, że Microsoft po przejęciu FASTa deklarował zmianę technologii na .NET i przeniesienie jej SharePoint, co rzeczywiście skutkowało znacznym rozpowszechnieniem wyszukiwania pod marką Microsoft/FAST i to także w Polsce. Tymczasem bez bardziej radykalnych ruchów HP nie jest w stanie zejść z cenami na tyle nisko, żeby polski klient mógł sobie taką zabawkę kupić. Sama rozbudowana globalna sieć handlowa HP i marketing tu nie wystarczą, jak mi się wydaje.

Co dalej?

Choć o tym nie mówi się bardzo głośno, to wydaje się, że HP ten niebagatelny wydatek traktuje jako inwestycję w przyszłość. Krótkoterminowo może to oznaczać wkroczenie na rynek Appliance, czyli urządzeń gotowych do podłączenia razem z oprogramowaniem do zarządzania treścią i wyszukiwaniem oraz analizą danych. Coś takiego robi już Oracle, Teradata czy nawet Google. Ale prawdziwym celem jest oczywiście chmura i stworzenie oprogramowania, które mogłoby skutecznie konkurować z Microsoft, Amazon i innymi. Mając takie technologie i ludzi jak ci z Autonomy wydaje się to bardziej realne. Stworzenie możliwości prawdziwego zarządzania treścią, wyszukiwania i analizy danych strukturalnych i niestrukturalnych na ogromną skalę jest bardzo pasjonującą i może nie tak odległą przyszłością.

I na koniec

Czy przejęcie Autonomy zmieni rozkład sił na rynku dostawców wyszukiwania informacji? Czy kilkanaście tysięcy klientów IDOLa zacznie szukać gdzie indziej? Czy przerzucą się oni w końcu na open source? Moja odpowiedź jest następująca: na pewno nie w Polsce, bo tu nie ma klientów Autonomy zbyt wielu, jeżeli w ogóle jacyś są …

A czy będą klienci HP/Autonomy W Polsce? Jeżeli zaczną sprzedawać z 90% upustem, to jak najbardziej ;-))środa, 07 września 2011, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7