O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

Co to jest Findability?

Co by nie powiedzieć o wyszukiwaniu, to cały czas jest to temat, który nie pojawia się na liście najbardziej gorących zagadnień współczesnej informatyki. Niemniej jednak nie umniejsza to znaczenia wyszukiwania informacji dla pracowników współczesnych firm i użytkowników Internetu. Jednak czy jest recepta na to, żeby choćby trochę pokazać to znaczenie?

Skuteczność wyszukiwania często unaocznia się ludziom poprzez pokazanie, co by się stało, gdyby go nie było. Po prostu nie udałoby się nic znaleźć. W takim przypadku można iść do domu lub na piwko, nie ma nic do roboty. Z reguły jednak jakieś wyszukiwanie jest. Każde rozwiązanie informatyczne, jeżeli stara się coś zapisywać, to także dostarcza mechanizmów, które umożliwiają odnalezienie tego czegoś. Tymczasem problem pojawia się wtedy, gdy zaczynamy rozmawiać o jakości tego wyszukiwania. No bo niby jak ją zmierzyć?

Tutaj wkracza do akcji Findwise ze swoją koncepcją Findability. Zakłada ona, że jakość wyszukiwania może być mierzona, monitorowana i nadzorowana  poprzez ogarnięcie kilku aspektów związanych z wyszukiwaniem informacji. Tak powstał Findability Building.

 Findability Building

Fundament – technologia

Całość opiera się na fundamencie technologii wyszukiwania. Jest ich wiele, te najbardziej znane to HP/Autonomy, Microsoft/FAST, Google, IBM, Oracle/Endeca oraz SolR. Jest ich znacznie więcej i co by nie mówili producenci, to podobnie jak samochody, nie różnią się od siebie aż tak bardzo. Owszem każda z nich ma swoje wady i zalety i każda z nich ma swoje miejsce na rynku. Jedno jest pewne, trzeba wiedzieć, jak i kiedy wybraną technologię zastosować.

Umiejętności

Żeby skutecznie wykorzystać potencjał technologiczny wyszukiwarek najróżniejszej maści, trzeba dysponować całkiem szerokim wachlarzem umiejętności. Wymieńmy je sobie zatem.

Konsulting biznesowy jest niezbędny, żeby przekonać decydentów o opłacalności projektów związanych z wyszukiwaniem. Polega to na opracowaniu rozwiązania informatycznego opartego na technologii wyszukiwania oraz zaprezentowania w przekonujący sposób case’a biznesowego, który jasno pokaże ile da się na tym zarobić.

Użyteczność (UserXperience) jest niezbędna żeby skutecznie tworzyć warstwy dostępu do informacji. Warto skorzystać z wypracowanych wzorców i postarać się odnaleźć coś fajnego dla każdego z klientów.

Zarządzanie informacją jest konieczne, żeby poprawnie przygotować dane wejściowe do wyszukiwania. Przygotowanie modelu metadanych służących do wyszukiwania budowanie modelu rankingowego czy też praca z politykami zabezpieczeń jest nieodzownym elementem wielu wdrożeń.

Jak ważna jest lingwstyka w takim języku, jak ten piękny nasz ojczysty, to chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Poprawna odmiana przez wszystkie formy gramatyczne jest rzeczą konieczną. Ale można pójść znacznie dalej tą drogą i postarać się, na przykład o bardziej zaawansowane przetwarzanie języka naturalnego.

No i niezbędny jest dobry warsztat w postaci rozwijania oprogramowania, zarządzania projektem i szkoleń na odpowiednim poziomie.  Warto wspomnieć, że wszyscy ludzie, którzy tym się parają powinni dobrze znać specyfikę pracy przy technologiach wyszukiwania, bo różnie się to nieco od tradycyjnego podejścia do budowy aplikacji.

Narzędzia

W każdym warsztacie powinny być narzędzia polepszające prace. W świecie oprogramowania tworzy się różne toolkity (bez kitu!), żeby szybciej i lepiej radzić sobie ze standardowymi rzeczami spotykanymi u większości klientów. Komponenty do zasilania silników wyszukiwania, przetwarzania tekstu czy standardowe komponenty interfejsu użytkownika są tutaj znakomitymi przykładami.

Metodyka

Wnosząc dalej budynek Findability mocnym stropem powinno być podejście do realizacji projektów związanych z wyszukiwaniem. Findwise proponuje tutaj, żeby nie silić się od razu na super ambitne zamierzenia, tylko raczej krok po kroku dochodzić wspólnie z klientem do coraz to lepszych efektów. Zwykle rozpoczynamy od warsztatów Fidnability, gdzie wspólnie z klientem staramy się wyłapać najważniejsze elementy potencjalnego rozwiązania. Z drugiej strony demonstrowane są na wielu przykładach możliwości i ograniczenia różnych technologii wyszukiwania. Zawsze zachęcamy klienta do spojrzenia na wyszukiwanie możliwie szeroko i do przygotowania planów strategicznych rozwoju tej gałęzi rozwiązań.

Rozwiązania

Takie ujęcie tematu pozwala na zastosowanie technologii wyszukiwania w wielu sektorach rynku i w przeróżnych konfiguracjach i zastosowaniach. Od w miarę oczywistych wyszukiwarek w intranecie czy na portalach i  stronach www, aż zaawansowane aplikacje analityczne a la BI czy systemy wywiadowcze.

Wartość biznesowa

Podsumowując, to trzeba sobie uświadomić, że wszędzie biznes nie byłby biznesem, gdyby nie chodziło w nim o pieniądze.  Zatem tak zwana wartość biznesowa określona jest przez zarobek możliwy do osiągnięcia poprzez właściwe zastosowanie technologii wyszukiwania. I to właściwe zastosowanie piszemy tak: „FINDABILITY” i co więcej można zmierzyć jego skuteczność, ale o tym kiedy indziej ...

piątek, 20 stycznia 2012, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7