O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

Powrót blogera

Po rocznej przerwie jest mocne postanowienie powrotu do blogowania. Zacznijmy zatem od przeglądu tego, co wydarzyło się przez ten czas. Przegląd oczywiście mocno subiektywny pod kątem tego, co mnie najbardziej interesuje, ale może dla kogoś będzie przynajmniej ciekawy.

Nowe platformy

W ostatnich miesiącach wszyscy najbardziej liczący się gracze zrobili spore postępy w rozwoju swoich technologii. Numerek wersji głównej oprogramowania skoczył w górę u wielu dostawców.

  • Microsoft SharePoint 2013 – w końcu pozostałości FAST zostały wchłonięte, nie pozostała już nazwa, a i pod maską trudno dostrzec to, co kiedyś było Enterprise Search Platform. Ale wyszukiwanie w SharePoint 2013 dojrzało i pewne stare FASTowe koncepcje znajdują swoje nowoczesne realizacje.
  • Google Search Appliance 7 – nowa edycja maszynki Google’a do wyszukiwania w firmach. Dodano kilka istotnych funkcji i polepszono mechanizmy np. wielodomenowych zabezpieczeń. Kolejny krok Google’a, daje im dobrą pozycję w ofercie komercyjnych rozwiązań.
  • HP Autonomy IDOL 10 – tutaj z kolei śmiały marketing Autonomy daje przekaz, że oto mamy w końcu narzędzie integrujące strumień danych dowolnego rodzaju: tekst, bazy danych, logi, multimedia. Ot, Big Data.
  • SolR 4.0 – kolejna wersja znanej i popularnej wyszukiwarki Open Source. Z nowości zwraca uwagę wbudowana lematyzacja języka polskiego.

Jak starczy mi sił i zapału, to postaram każdą z tych pozycji opisać w oddzielnym wpisie.

Zakupy wielkich i wielka chryja

Emocje zdążyły już opaść po wielkich zakupach, jakie sprawili sobie IBM kupując Vivisimo, czy Oracle kupując Endeca. Jednak echa akwizycji Autonomy przez HP nie milkną. Jednak kosmiczna kwota 11 miliradów dolarów okazała się być kością niezgody. Najpierw twórca i guru Autonomy wyleciał z HP, no a potem okazało się, że i tak nie pomogło to w sprzedaży i oddział HP o nazwie Autonomy odnotowywał cały czas słabe wyniki handlowe. W końcu cierpliwość się wyczerpała i HP zorientowało się, że wartość firmy rozminęła się z rzeczywistością o jakieś 80%. Proces w toku, a Mike Lynch ze znaną sobie werwą spytał się HP, dlaczego HP pomimo zatrudnienia 400 specjalistów od audytowania przejmowanych spółek dopiero po przeszło roku od akwizycji doszukali się jakichś nieprawidłowości.

Ale pozostawiając na boku całą tę awanturę, wydaje się, że IBM sprytnie wykorzystał z kolei Vivisimo do uzupełnienia swojej całościowej wizji czegoś, co nazywamy potocznie Big Data. Ta wyszukiwarka ma do odegrania rolę warstwy elastycznego dostępu do informacji niestrukturalnych i strukturalnych na ogromną skale z różnorodnych źródeł. Teraz natomiast występuje jednak pod innym psedunimem - jako IBM InfoSphere Data Explorer!

Natomiast Oralce w Polsce nie wydaje się być zainteresowany Endecą na razie. Cóż, te amerykańskie sprawy są tak daleko!

No, a biznes?

Moja ulubiona firma Fidnwise, zrobiła globalne badania na temat stanu systemów wyszukiwania informacji w przedsiębiorstwach. Szczegóły dostępne są tutaj. Przepytano osoby z ponad 170 firm głównie z USA i Europy, które zajmują już się w różnym stopniu tą tematyką – są jej praktykami. Wyniki są takie: 75% pytanych mówi, że wyszukiwanie to krytyczna funkcjonalność w ich przedsiębiorstwie przy jednoczesnym braku długofalowej strategii, budżetu na ten cel dedykowanego ani zasobów.

Pozytywne jest to, że nie tylko w Polsce mamy takie problemy! No cóż, postaramy się to powolutku zmieniać.

piątek, 18 stycznia 2013, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2017/02/10 19:24:27
Z pewnością wyszukiwanie i pozycjonowanie to podstawa.
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7