O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

Znowu to Big Data

Co jakiś czas uczestniczę w konferencjach na temat Big Data, co więcej nawet od czasu do czasu uda mi się zabrać głos. Tyle definicji, ile punktów widzenia. Nie będę gorszy i napiszę kilka słów o związkach wyszukiwania z Big Data. Uwaga: wpis mało pogłębiony!

Danych jest dużo, więcej i jeszcze więcej. Są wszędzie i sami nie wiemy ile danych generujemy wykonując zwykłe czynności życiowo-pracowe. Tymczasem pojęcie przymiotnik Big przy Data może wcale nie dotyczyć rozmiarów ale wagi tego, do czego tych danych można użyć.

Wielkie Dane, jak Wielki Kanion albo Teatr Wielki to coś co przewyższa swoją wagą nie-Wielkie odpowiedniki. Ale same dane nie stanowią o swojej wartości. Nabierają one mocy, gdy da się je wykorzystać dla naszych celów.

Mnóstwo jest zastosowań, nie sposób ich tutaj wymienić, ale jedno w nich jest niezmienne – to znaczy nawet jeżeli tych danych jest baaardzo dużo, to i tak nic nam po nich jeżeli nie potrafimy ich skonsumować. A robi się to między innymi poprzez wyszukiwanie.

Tak, to jest

W danych zawsze czegoś szukamy: uzasadnienia naszej hipotezy (czy za kwartał będzie dobrze czy źle?), sprawdzenia stanu rzeczy (sprzedaż/koszty rosną czy maleją?), szukania związków (czy jak klient kupuje bułkę, to kupi też masło?) i w końcu obiektywnych kryteriów do podjęcia decyzji (wprowadzamy nowy produkt na rynek, czy nie?).

Te skubane dane mają jednak dobrze wypracowane zdolności chowania się tu i ówdzie. Są to po prostu sterty plików, systemy (CRM, ERP, DMS, ALLOTHERS), bazy transakcyjne, logi systemowe,  hurtownie, maile i co tam jeszcze …

Tu potrzeba wyszukiwarki, i to nie takiej dla której trzeba wypełniać skomplikowane formularze. Raczej chodzi nam o coś prostego, ale potrafiącego jednym zapytaniem objąć morze danych i zaprezentować nam to, czego szukamy w kilkanaście sekund. I to musi działać dla tych wszystkich V, czyli dla ogromnej ilości, różnorodności, szybkości zmian, itd.

Bez wyszukiwarki Big Data może okazać się Big Klapa, ale na szczęście da się ją dobrze zrobić J

 

wtorek, 23 września 2014, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7