O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Blog > Komentarze do wpisu

Czy inicjatywy typu Big Data zwalniają nas z myślenia strategicznego?

Czasami wydaje mi się, że współczesne trendy miotają się pomiędzy pewnymi skrajnościami. Od ciężkich metodyk próbujących wszystko a priori przewidzieć i bardzo skrupulatnie zaplanować po całkowity luzik i robienie projektów z dnia na dzień przy spontanicznym przeprowadzaniu wielu eksperymentów. Tymczasem już Arystoteles (384-322 p.n.e) zauważył, że to co naprawdę się sprawdza to wypośrodkowanie pomiędzy skrajnościami. Po prostu zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Ma to także wpływ na inicjatywy i projekty tzw. Big Data.

Arystoteles

Obietnica, która kryła się za potężnymi narzędziami mogącymi ujarzmić petabajty informacji była bardzo atrakcyjna. Polegała na odnalezieniu zdolnych ludzi, którzy zasiądą za sterami tych mocarnych technologii i odkryją nowe zależności, znajdą coś, co uda się bezpośrednio wykorzystać dla podniesienia wskaźników biznesowych danego przedsiębiorstwa. Takim ludziom tworzy się atrakcyjne warunki pracy i daje ogromny kredyt na popełnianie błędów wierząc, że może przyda się 5% ich pracy. Natomiast wartość tych 5%, gdzie doszło się do jakichś użytecznych wniosków jest nie do oszacowania i czasem może być niemalże rewolucją w danej branży.

Tymczasem takie podejście kryje w sobie kilka pułapek. Jedną z nich jest zbyt duża koncentracja na technologiach w oderwaniu od biznesu. Bez nakreślenia sobie, po co my tak naprawdę robimy to wszystko, łatwo wpaść w gorączkowe zapasy z danymi zapominając o celu tych działań. W efekcie dochodzi się do całkiem ciekawych wniosków, które jednak nie wiadomo do końca jak zastosować w biznesie.

Inną potencjalną pułapką są niekończące się eksperymenty. Ponieważ zmiany w naszym świecie i technologie nieustannie przyspieszają, istnieje pokusa sięgania po wszystko co najnowsze. Tymczasem łatwo może się okazać, że czas potrzebny na ogarnięcie nowości technologicznych jest dłuższy niż pojawienie się kolejnej nowinki z tego zakresu. W efekcie cały wysiłek wkładany jest w zapoznawanie się z różnymi potencjalnie użytecznymi technologiami, a czasu na ich realne zastosowanie już brakuje.

Co w takim razie można zaproponować? Ja osobiście jestem przekonany do jednej rzeczy: prymat biznesu nad technologią. To znaczy wszelkie działania związane z inicjatywami dotyczącymi systemów i technologii muszą działać pod pewnymi rygorami biznesowymi. Skoro firma, jako organizm zbudowany z pewnej grupy ludzi chce osiągnąć konkretne cele, to technika powinna temu służyć. Zatem istnieje świat celów, strategii rozwoju, wskaźników czy harmonogramów od których nie da się uciec.

Nie chcę jednak przez to powiedzieć, że należy wszelkie inicjatywy informatyczne trzymać pod menadżerskim butem nieustannie wywierając presję na terminy i wskaźniki. Należy dać zespołom pewną autonomię działania, aby nie stracić tego co istotne, czyli oddolnej innowacyjności pochodzącej bezpośrednio od ekspertów.

No i oczywiście projekt projektowi nie równy. Natomiast przedsięwzięcia typu Big Data, czy te szczególnie mi bliskie związane z technologiami wyszukiwania informacji wymagają być może większej od pozostałych autonomii, lecz nie da się całkowicie zapomnieć o celach biznesowych. Kierunki rozwoju, kryteria sukcesu i czas przeznaczony na to musi być jednak zaplanowany.

 Wracając do Arystotelesa, znalezienie tego środka pomiędzy skrajnościami nie jest proste. Jest to sztuka, w której nabranie wprawy nie przychodzi z dnia na dzień i z pewnością wymaga doświadczenia. Ale chyba warto przynajmniej zastanowić się nad tym. Powodzenia!

Mam nadzieję, że uda mi się coś usłyszeć i porozmawiać na podobne tematy na Kongresie Big Data. Ja się tam wybieram, szczegóły poniżej.

Congress Big Data - Think Big

 

czwartek, 17 września 2015, zenonik90

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2017/02/10 19:23:08
Dobrze postawione pytanie i jeszcze lepsza odpowiedź.
-
2018/12/17 14:02:45
Stosowanie różnorodnych narzędzi jest bardzo dobre, jednakże trzeba je odpowiednio również wykorzystać. Jest więc tak jak mówisz - nie samo posiadanie narzędzia sprawia, że wszystko musi się udać. Trzeba jeszcze odpowiednio wykorzystać ich potencjał ;)
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7