O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Kategorie: Wszystkie | Ogólnie | Specjalistycznie
RSS
poniedziałek, 19 września 2011
Zwykle na jesieni pojawiają się rankingi dotyczące technologii wyszukiwania. No i we wrześniu ukazało się zestawienie Forrester Research, Market Overview: Enterprise Search. Zaraz napiszę co tam narozrabiali ci analitycy. Po pierwsze za najlepszy produkt uznano platformę Vivisimo. Nic zatem dziwnego, że swoją darmową kopię raportu dostałem właśnie od ... Vivisimo.
poniedziałek, 12 września 2011
Jedną z rzeczy, bez których dobre wyszukiwanie nie może się obejść jest obróbka tekstu wejściowego w momencie jego indeksowania. Właśnie wtedy z przetwarzanego tekstu wyodrębniane są istotne informacje, które potem można wykorzystać do wizualizacji, nawigacji, kategoryzacji, czy czego tam się zachce. Text mining łatwy nie jest, ale można spojrzeć w górę i zaprząc chmurę do działania - zerknijmy na Alchemy API.
środa, 07 września 2011
Sierpień przyniósł nam bardzo ciekawe informacje za sprawą znanego producenta sprzętu komputerowego HP. Tak, specjalnie piszę, że jest to producent sprzętu, bo w świadomości wielu ludzi tak HP się przedstawia. Tymczasem … Tymczasem HP śmiało wkracza w sektor oprogramowania i na dzień dobry kupuje największego dostawcę systemów do wyszukiwania informacji – brytyjskie Autonomy za bagatela przeszło 11 miliardów dolarów!
poniedziałek, 08 sierpnia 2011
Po dłuższej rozłące z tym moim blogiem - oto powracam. Tym razem napiszemy coś o polskim produkcie wyszukiwawczym - Fablo. Sprawdzimy, czy rzeczywiście produkt ten ma szansę przebić się nad silną konkurencją, którą w moim odczuciu stanowią rozwiązania open source.
wtorek, 22 marca 2011
Pytanie choć prowokacyjne, nie pozostaje jednak całkowicie bez odpowiedzi. Trudno oczywiście zmierzyć ilość czegoś tak powszechnego, a tu tymczasem znalazłem w sieci bardzo ciekawą klasyfikację wyszukiwarek. Co więcej, właściwie prawie wszystko co znam na niej jest oraz wiele, wiele bliżej mi nieznanych. Warto zerknąć.
poniedziałek, 28 lutego 2011
Zupełnie niedawno IBM wydał wyzwanie mistrzom słynnego amerykańskiego turnieju Jeopardy! (w Polsce nazywa się on Va banque) i do konkurencji z nimi wystawił swój superkomputer. Watson, bo tak nazwano tę maszynę oczywiście nie mógł przegrać, a marketingowa tuba IBM obwieściła całemu światu, że oto inteligencja systemów IBM przewyższa już ludzi, no przynajmniej w grze Jeopardy! Przyjrzyjmy się jednak bliżej, co za tym stoi.
piątek, 28 stycznia 2011
W poprzedniej notce trochę pojechałem po Merlinie, ale jest też pozytywny przykład wyszukiwania w e-commerce i to też w branży księgarsko-wydawniczej. Siedmiorog.pl niedawno wdrożył wyszukiwarkę FACT-Finder.
środa, 19 stycznia 2011
Od jakiegoś czasu zastanawiam się czy można jakoś zmierzyć jakość wyszukiwania w miarę obiektywnie i w sposób umożliwiający porównanie z konkurentami. Wydaje mi się, że dysponuję już czymś takim. Teraz tak bardzo ogólnie napiszę co z tego wynika dla naszego rodzimego Amazona, czyli Merlina.
środa, 29 grudnia 2010
Nie słabnie popularność serwisu Groupon w sieci, a można powiedzieć nawet, że stale rośnie. Nic dziwnego w grupie siła i naprawdę tańsze oferty. Grzechem byłoby nie przekuć tej popularności na rozwój serwisu. I tak się dzieje. Napiszę nieco o ostatnim zakupie Groupona i jaki to ma związek z wyszukiwaniem, oczywiście.
środa, 15 grudnia 2010
Tak, tak to już przeszło 12 miesięcy odkąd postanowiłem pisać ten blog. Pierwszy artykuł datowany jest na 7 grudnia 2009. Wiele rzeczy się od tego czasu wydarzyło. Napiszę zatem trochę o liczbach związanych z tym blogiem i kilka luźnych refleksji. No i zbieram gratulacje i wszelkie uwagi – jak zawsze jest to mile widziane.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7