O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Kategorie: Wszystkie | Ogólnie | Specjalistycznie
RSS
wtorek, 07 grudnia 2010
No i trafił się imiennik mojego bloga. Niejaka firma Searchblox z Richmond, Virginia właśnie wypuściła za całkowitą darmochę swój produkt, całkowicie oparty na Lucene. Zerkniemy co tam ciekawego można znaleźć.
czwartek, 25 listopada 2010
Zgodnie z zapowiedziami pojawił się właśnie najnowszy coroczny raport Gartnera dotyczący technologii wyszukiwania. Tym razem nie jest to już dobrze znany Magic Quadrant, tylko MarketScope, co można uznać za pewną degradację tej kategorii w hierarchii Gartnera. Jednak dla mnie przynajmniej jego wyniki są pewnym zaskoczeniem. Proszę Państwa, oto Gartner MarketScope for Enetrprise Search 2010.
poniedziałek, 22 listopada 2010
Od niedawna Facebook wprowadził do swojego standardowego wyszukiwania także możliwość przeszukiwania całego Internetu. I tutaj (pozorna) niespodzianka, bo do tego zadania została zaprzęgnięta technologia ze stajni Microsoft - Bing. Postaram się krótko napisać dlaczego tak się stało i co to może oznaczać.
piątek, 19 listopada 2010
Współczesne technologie wyszukiwania spod znaku OpenSource są już na tyle dojrzałe, że można pokusić się o zapakowanie ich do pudełka i sprzedaż jako gotowy produkt do wyszukiwania lub jako komercyjna dystrybucja. Jest to prosty sposób na własną wyszukiwarkę made by you.
poniedziałek, 15 listopada 2010
Rozwój wydarzeń na pograniczu Nikaragui i Kostaryki świadczy o tym, że błąd na Google Maps był jedynie pretekstem, a nie powodem zajęcia terytorium przygranicznego. Pomimo wyjaśniania i sprostowań Google’a wojsko nie wycofało się z zajętego terenu.
poniedziałek, 08 listopada 2010
Do jakiego stopnia bezgraniczne zaufanie wyszukiwarkom może zwieść nawet wytrawnych graczy przekonuje pewna historia, która miała miejsce kilka dni temu w Ameryce Południowej.
środa, 03 listopada 2010
Na wiosnę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na "Interdyscyplinarny system interaktywnej informacji naukowej i naukowo technicznej". Nazwa jak najbardziej naukowa, jednak chciałem po krótce napisać co się za nią kryje. Warto jednak uświadomić sobie, że przeznaczono na ten cel 60 mln zł, konkurs rozstrzygnięto i rozpoczęto prace, więc są szanse, że coś fajnego na tej bazie powstanie.
środa, 27 października 2010
Zatem stało się. Rozpocząłem pracę nad nowym blogiem o wyszukiwaniu. Tym razem uderzam do szerokiego grona odbiorców na świecie i piszę po angielsku. Będę się starał poruszać tematy kompatybilne z tym, co piszę na "Enterprise Search po polsku" nie dublując postów. Zamierzam mocniej pójść w kierunku R&D z wyszukiwaniem w tle. Do współpracy udało mi się pozyskać moją żonę – Anię, więc wysoki poziom naukowy gwarantowany. Adres tego bloga to:
poniedziałek, 25 października 2010
W styczniu 2008 roku Microsoft kupił norweską firmę FAST i od tej daty można powiedzieć, że Gates i spółka wbili się na imprezkę pod tytułem "biznes oparty na wyszukiwaniu". Zresztą jest to ekipa, która słynie z tego, że wpada późno na imprezę, ale za to bawi się najlepiej ze wszystkich. Warto jednak wniknąć, jaki jest stan produktów wyszukiwania Microsoft na dziś.
czwartek, 21 października 2010
Dla przeciętnego szaraczka technologia wyszukiwania kojarzy się bezpośrednio z marką Google. I czy komuś się to podoba, czy nie, to żeby coś zdziałać na rynku wyszukiwania należy udowodnić swoją wyższość nad ich produktami lub być znacząco tańszym. Kilka dni temu Google wypuścił najnowszą edycję swojego flagowego produktu do wyszukiwania poza Internetem - Google Search Appliance v.6.8. Postaram się opisać, dlaczego od teraz poprzeczka dla konkurencji jest ciutkę wyżej postawiona.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7