O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Kategorie: Wszystkie | Ogólnie | Specjalistycznie
RSS
poniedziałek, 11 października 2010
A gdyby tak możliwe było wyszukiwanie informacji w oparciu o pojęcia, a nie słowa kluczowe i gdyby tak można było nawigować po morzu informacji łącząc jedne pojęcia z innymi, kojarząc je, zawężać i poszerzać znaczenia, aby dotrzeć do naprawdę istotnej informacji. Okazuje się, że nie jest to aż tak niemożliwe, wystarczy zastosowanie sieci słów, czyli WordNeta w wyszukiwarce.
poniedziałek, 04 października 2010
Rodzina produktów SAPa dzięki kolejnym zakupom jest całkiem duża. Można zastanowić się także co z wyszukiwania się tam kryje. Nieoczekiwanie znajduje się tam ... Endeca. Ale gdzie ta skąd inąd porządna technologia się kryje?
wtorek, 28 września 2010
Ostatnio magazyn Forbes opublikował listę 400 najbogatszych amerykanów. Większość komentarzy koncertuje się wokół spektakularnego skoku na liście niejakiego Marka Zuckenberga, właściciela Facebooka, który w ciągu roku zarobił bagatela prawie 5 miliardów dolarów. A ma dopiero 26 lat. Jednak tak wyraźny rozrost Facebooka stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla dotychczasowego potentata w sieci - Google'a. Zatem szykuje się poważna wojna o wpływy w Internecie.
środa, 22 września 2010
W ostatnich dniach Google dodał nową funkcjonalność do swojej wyszukiwarki internetowej, w swoim mniemaniu bardzo istotnej. Mowa tutaj o Google Instant, czyli wynikach natychmiastowych. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu "krokowi milowemu".
piątek, 10 września 2010
A więc jest jeszcze jeden blog po polsku o technologii wyszukiwania i to na dobrym poziomie. Fajnie, że jest nas coraz więcej. Możecie go znaleźć na liście blogów o podobnej tematyce w prawej kolumnie. Mowa jest o ...
czwartek, 09 września 2010
Ten rok przyniósł zmianę w słynnym raporcie chętnie pokazywanym na wielu prezentacjach produktów wyszukiwania. Mowa oczywiście o Magic Quadrant for Information Access. Ta zmiana dużego kalibru polega na tym, że raportu w tym roku nie będzie ... Postaram się po krótce opisać motywy Gartnera, do których udało mi się dotrzeć.
środa, 08 września 2010
Panorama rozwiązań darmowych do wyszukiwania jest już doprawdy imponująca. Ale myliłby się ten, który by sądził, że wdrożenie dobrego systemu opartego na wyszukiwaniu może być super tanie. Potrzeba potu i krwi – czyli pracy i wiedzy, aby coś rozsądnego z tego wyszło, ale do rzeczy.
poniedziałek, 06 września 2010
Ciekawą refleksję na temat wyszukiwania wspomagającego pracę wywiadowczą opublikowano na blogu firmy Endeca. Z tej inspiracji i ja kilka słów na ten temat chciałem sobie napisać.
wtorek, 31 sierpnia 2010
Po dłuuuugiej przerwie spowodowanej odpoczynkiem letnim wracam do blogowania z mocnym uderzeniem. Oto 10 poziomów dojrzałości opublikowanych przez firmę Search Technologies. Opiszę je i okraszę swoim autorskim konetarzem.
środa, 04 sierpnia 2010
Jakiś czas temu pisałem o flagowym produkcie IBM do wyszukiwania. Teraz pora na weryfikację, bo oto ukazała nowy, całkiem odmieniony produkt. Zmieniła się w nim nie tylko twarz, ale i serce.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7