O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Kategorie: Wszystkie | Ogólnie | Specjalistycznie
RSS
czwartek, 22 lipca 2010
Nie zawsze konektor się sprawdza jako najlepsze z możliwych rozwiązań. Bywają sytuacje, gdzie wymagane jest natychmiastowe przekazanie danych do silnika wyszukiwania. Jest to bardzo często spotykana sytuacja w serwisach internetowych, gdzie dane transakcyjne, przechowywane w bazach danych powinny być udostępniane milionom użytkowników internautów natychmiast – bez opóźnień. Innym przykładem jest tak zwane wyszukiwanie w czasie rzeczywistym (ang. Real Time Search - RTS), kiedy to wyszukiwarka powinna być w stanie dać nam najświeższe informacje z serwisów społecznościowych, żeby dowiedzieć się co właśnie teraz robią, myślą, czują moi znajomi i osoby, które nieustannie śledzę. Opóźnienie związane z czasem synchronizacji, jaki konektor potrzebuje, żeby odświeżyć dane jest tutaj nie do zaakceptowania.
piątek, 16 lipca 2010
Można śmiało napisać, że koncepcja konektora jest dosyć prosta i opiera się na realizacji dwóch podstawowych zadań: pobraniu danych z zewnętrznego repozytorium i przekazaniu ich do moduły przetwarzania w silniku wyszukiwania. Teraz nieco zagłębimy się w to, co za tym się kryje.
środa, 07 lipca 2010
O wyszukiwaniu semantycznym pisałem już parę razy, ale teraz coś naprawdę extra. Firma Expert System posiada już całkiem dojrzały produkt i technologię wyszukiwania semantycznego o nazwie COGITO. Postaram się przyjrzeć bliżej temu i spojrzeć nieco krytycznie na to podejście do zagaenienia odnajdywania sensu, a nie tyklo wyrazów.
środa, 30 czerwca 2010
Niedawno opublikowano listę laureatów nagród CODiE w 2010 roku. W kategorii Best Enterprise Search Engine wybór padł na Coveo. To już drugie takie wyróżnienie dla tej firmy. Skorzystam z tej okazji i przyjrzę się bliżej temu, co Coveo oferuje.
wtorek, 29 czerwca 2010
Myślę, że większość z nas ma tendencję do zamykania się we własnych bezpiecznych osądach, które dają nam pewien komfort nie martwienia się zbytnio o poprawę stanu obecnego, z którego generalnie jesteśmy zadowoleni. Tymczasem może okazać się to zgubne, bo zatracenie zmysłu innowacji i poszukiwania coraz to lepszych rozwiązań jest prostą metodą do gnuśnienia i lenistwa powodującego, że stopniowo ci bardziej aktywni i kreatywni zaczynają nas wyprzedzać. Dlatego co jakiś czas potrzebny jest remanent, przegląd naszych poglądów, żeby w pełnym świetle zobaczyć, czy naprawdę nie można czegoś poprawić. Piszę tutaj kilka słów o tym, jak przeprowadzić remanent w konkretnym zastosowaniu technologii wyszukiwania.
środa, 23 czerwca 2010
Sukces wdrożenia technologii wyszukiwania, szczególnie w świecie biznesu internetowego wymaga ciągłej pielęgnacji. Należy zatem postawić sobie pytanie co monitorować i jak dostosowywać naszą wyszukiwarkę, żeby coraz więcej z niej wycisnąć i coraz więcej zarabiać.
wtorek, 22 czerwca 2010
Widzę, że cały czas jest potrzeba tłumaczenia rzeczy podstawowych. Dlatego postanowiłem znów napisać kilka słów o tym, jak ważne jest wyszukiwanie wewnątrz serwisów e-commerce i dlaczego. Uwaga, zamierzam być przekonujący :-)
Chciałem podzielić się nową publikajcą, przy okazji promując zaprzyjaźnione czsopismo "Bez Zagrożenia".
piątek, 11 czerwca 2010
Publikuję tutaj mój artykuł, który pojawił się w pewnym magazynie. Przez szacunek dla samego siebie nie podam jego tytułu.
środa, 26 maja 2010
Tym razem ograniczę się do zaprezentowania materiałów promocyjnych ciekawego produktu do wyszukiwania przeznaczonego dla ecommerce i handlu elektronicznego. Publikacje te umieszczam za zgodą i namową firmy IPMS (www.ipms.pl). IPMS (Jakub Polkowski i Justyna Skorupska) są wyłącznym przedstawicielem FACT-Finder w Polsce.
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7