O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Kategorie: Wszystkie | Ogólnie | Specjalistycznie
RSS

Specjalistycznie

piątek, 17 maja 2013
Ciekawy punkt widzenia na znany skąd inąd silnik wyszukiwania Endeca prezentuje polska firma GridwiseTech. Poniżej zamieszczam wpis z ich bloga. Skopojnie, zgodzili się na to.
poniedziałek, 04 lutego 2013
Tak się składa, że od jakiegoś czasu bacznie przyglądam się wraz z kolegami tym, co Microsoft wymyślił przy okazji wyszukiwania w nowym SharePoint 2013. Kilka słów na ten temat się należy.
poniedziałek, 12 września 2011
Jedną z rzeczy, bez których dobre wyszukiwanie nie może się obejść jest obróbka tekstu wejściowego w momencie jego indeksowania. Właśnie wtedy z przetwarzanego tekstu wyodrębniane są istotne informacje, które potem można wykorzystać do wizualizacji, nawigacji, kategoryzacji, czy czego tam się zachce. Text mining łatwy nie jest, ale można spojrzeć w górę i zaprząc chmurę do działania - zerknijmy na Alchemy API.
poniedziałek, 25 października 2010
W styczniu 2008 roku Microsoft kupił norweską firmę FAST i od tej daty można powiedzieć, że Gates i spółka wbili się na imprezkę pod tytułem "biznes oparty na wyszukiwaniu". Zresztą jest to ekipa, która słynie z tego, że wpada późno na imprezę, ale za to bawi się najlepiej ze wszystkich. Warto jednak wniknąć, jaki jest stan produktów wyszukiwania Microsoft na dziś.
czwartek, 21 października 2010
Dla przeciętnego szaraczka technologia wyszukiwania kojarzy się bezpośrednio z marką Google. I czy komuś się to podoba, czy nie, to żeby coś zdziałać na rynku wyszukiwania należy udowodnić swoją wyższość nad ich produktami lub być znacząco tańszym. Kilka dni temu Google wypuścił najnowszą edycję swojego flagowego produktu do wyszukiwania poza Internetem - Google Search Appliance v.6.8. Postaram się opisać, dlaczego od teraz poprzeczka dla konkurencji jest ciutkę wyżej postawiona.
poniedziałek, 11 października 2010
A gdyby tak możliwe było wyszukiwanie informacji w oparciu o pojęcia, a nie słowa kluczowe i gdyby tak można było nawigować po morzu informacji łącząc jedne pojęcia z innymi, kojarząc je, zawężać i poszerzać znaczenia, aby dotrzeć do naprawdę istotnej informacji. Okazuje się, że nie jest to aż tak niemożliwe, wystarczy zastosowanie sieci słów, czyli WordNeta w wyszukiwarce.
środa, 08 września 2010
Panorama rozwiązań darmowych do wyszukiwania jest już doprawdy imponująca. Ale myliłby się ten, który by sądził, że wdrożenie dobrego systemu opartego na wyszukiwaniu może być super tanie. Potrzeba potu i krwi – czyli pracy i wiedzy, aby coś rozsądnego z tego wyszło, ale do rzeczy.
wtorek, 31 sierpnia 2010
Po dłuuuugiej przerwie spowodowanej odpoczynkiem letnim wracam do blogowania z mocnym uderzeniem. Oto 10 poziomów dojrzałości opublikowanych przez firmę Search Technologies. Opiszę je i okraszę swoim autorskim konetarzem.
środa, 04 sierpnia 2010
Jakiś czas temu pisałem o flagowym produkcie IBM do wyszukiwania. Teraz pora na weryfikację, bo oto ukazała nowy, całkiem odmieniony produkt. Zmieniła się w nim nie tylko twarz, ale i serce.
czwartek, 22 lipca 2010
Nie zawsze konektor się sprawdza jako najlepsze z możliwych rozwiązań. Bywają sytuacje, gdzie wymagane jest natychmiastowe przekazanie danych do silnika wyszukiwania. Jest to bardzo często spotykana sytuacja w serwisach internetowych, gdzie dane transakcyjne, przechowywane w bazach danych powinny być udostępniane milionom użytkowników internautów natychmiast – bez opóźnień. Innym przykładem jest tak zwane wyszukiwanie w czasie rzeczywistym (ang. Real Time Search - RTS), kiedy to wyszukiwarka powinna być w stanie dać nam najświeższe informacje z serwisów społecznościowych, żeby dowiedzieć się co właśnie teraz robią, myślą, czują moi znajomi i osoby, które nieustannie śledzę. Opóźnienie związane z czasem synchronizacji, jaki konektor potrzebuje, żeby odświeżyć dane jest tutaj nie do zaakceptowania.
 
1 , 2 , 3 , 4
    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7