O wszystkim, co wiąże się z technologią wyszukiwania.
Kategorie: Wszystkie | Ogólnie | Specjalistycznie
RSS
czwartek, 14 stycznia 2016

Findwise, jak co roku publikuje swój raport na temat zastosowania wyszukiwarek w firmach. I tak co roku można się przekonać, że wiele osób (i to nie tylko w Polsce) narzeka, że wyszukiwarka działa słabo. W roku 2015 odsetek niezadowolonych wyniósł 36%. Czy są jakieś proste recepty na to? Wydaje mi się, że jest kilka rzeczy, które można zastosować niemal od razu.

Niezadowolony user

1. Dane

Często zdarza się, że przyczyna złych wyników jest bardzo trywialna i polega na tym, że po prostu nie ma dobrej treści w wyszukiwarce. Kilkaset, czy nawet kilka tysięcy dokumentów to mało, żeby zaspokoić potrzeby informacyjne dużej firmy (takiej powyżej 100 pracowników).

Rozwiązanie: Wrzucić do wyszukiwarki więcej informacji. Przeindeksować wyszukiwarką zasoby plikowe, systemy typu SharePoint, być może pewne fragmenty bazy danych systemów CRM, ERP i inne. Nie obawiajmy się zbyt dużej ilości informacji - wyszukiwarka jest po to, żeby to ogarnąć w bezpieczny sposób.

2. Metadane

Jeżeli już dane mamy zaindeksowane, to o wiele łatwiej jest wyszukiwać korzystając z dodatkowych filtrów. Jak szukamy nowej pralki, to w każdym dobrym sklepie łatwo odfiltrujemy produkty określnych producentów, w wyznaczonym zakresie cenowym, o danej klasie energetycznej itp. Tak samo może być i w danych firmowych, pod warunkiem że nasze dokumenty są otagowane w spójny sposób.

Rozwiązanie: Sprawdzić spójośc tagów i metadanych dla dokumentów, które przeszukujemy. Jeżeli jakość tagowania pozostawia wiele do życzenia, to należy to poprawić (Uwaga: można to w wysokim stopniu zautomatyzować!). Potem należy się zastanowić jakie filtry udostępnić do wyszukiwania i wdrożyć to w wyszukiwarce.

3. Trafność

Oczekiwania użytkowników są bardzo ważne. Jeżeli zadają zapytanie, to zwykle o coś im chodzi, np. o aktualne menu w bufecie zakładowym, o sposób rozliczenia delegacji zagranicznej, konkretną procedurę obliczania ryzyka kredytowego, raport finansowy działu sprzedaży za poprzedni kwartał itp. Każdy użytkownik swoją potrzebę wyraża za pomocą prostego zapytania. I tutaj problem polega na tym, że te zapytania nie są zawsze dobrze interpretowane przez wyszukiwarkę. Jeżeli użytkownik nie zobaczy na pierwszych pięciu pozycjach listy wyników wyszukiwania dokumentu, o który mu chodziło i tak się staje pomimio 2-3 prób dla różnych zapytań, to szybko dochodzi do wniosku, że wyszukiwarka nie działa (dobrze). 

Rozwiązanie: Podstawowa sprawa to systematycznie badać opinię użytkowników nt. wyszukiwarki. Jeżeli dochodzą do nas sygnały, że coś nie działa, to trzeba to koniecznie zbadać, jakie konkretne scenariusze wyszukiwania nie funkcjonują dobrze. Takie rzeczy zwykle można dość prosto złatać stosując synonimy, wyniki promowane lub manipulując kolejnością wyświetlania wyników.

4. Monitorowanie

W dużych organizacjach nie jest łatwo zebrać opinię wszystkich użytkowników, bo są ich tysiące. Tymczasem wyszukiwarka, jak wszystko czasem się psuje, czasem odpowiada za długo na zapytania, czasem daje głupie wyniki, a czasem pozakazuje, że nie ma nic na dany temat. I w sumie nie wiadomo, czy ta wyszukiwarka daje coś naszej organizacji, czy nie i kto w ogóle z tego korzysta?

Rozwiązanie: Analiza logów daje bardzo dużo informacji na temat realnego wykorzystywania wyszukiwarki przez użytkowników. Logi mówią nam ile osób szuka, czego szuka, jakie zadają zapytania, jak szybko wyszukiwarka odpowiada, kiedy daje zero wyników itp. Jest to bezcenny materiał do zrozumienia co działa OK, kto realnie korzysta, jakie są najpopularniejsze treści i zapytania, co byłoby do poprawy. Regularność działań ma tutaj kluczowe znaczenie.

Zadowolony user

Podsumowanie

I teraz powiedzcie mi proszę, że macie ogarnięte te cztery punkty związane z wyszukiwarką i nadal ona źle działa. Ja takich osób nie spotkałem jeszcze :-)

 

 

    Paweł Wróblewski

    Jeśli podoba Ci się publikowana treść, rozważ proszę dofinansowanie rozwoju tego bloga.

    Follow zenonik90 on Twitter
góra | "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Mt 7,7